A long rectangle ring makes a bold geometric statement on any hand. This collection features 316 sterling silver rectangle rings set with natural stones, priced from $6 to $6302. The elongated shape creates visual length across your finger, drawing attention without overwhelming your hand. Whether you prefer a slim rectangle silver ring for daily wear or a large rectangle shaped ring for occasions, each piece uses .925 sterling silver and genuine stones sourced from deposits worldwide. Free shipping to all US addresses.
| Estimated value: | $4,640.22 |
|---|---|
| Weight: | 18.50g |
| 8 -adjustable | |
| L- 1 1/4, W - 7/8, T- 3/8 inch | |
| Item Code: | 14-maj-26-58 |
| Estimated value: | $9,994.52 |
|---|---|
| Weight: | 14.50g |
| 7 - Adjustable | |
| L- 7/8, W - 3/4, T- 3/8 inch | |
| Item Code: | 7-maj-26-21 |
| Estimated value: | $5,295.06 |
|---|---|
| Weight: | 11.20g |
| 7 - Adjustable | |
| L - 3/4, W - 1/2, T - 1/2 inch | |
| Item Code: | 27-kwi-26-27 |
| Estimated value: | $5,195.06 |
|---|---|
| Weight: | 12.80g |
| 7 - Adjustable | |
| L - 7/8, W - 5/8, T - 3/8 inch | |
| Item Code: | 12-kwi-26-64 |
| Estimated value: | $2,683.88 |
|---|---|
| Weight: | 12.90g |
| 8 -adjustable | |
| L- 7/8, W - 1, T- 3/8 inch | |
| Item Code: | 9-kwi-26-51 |
Talk to Our Jewelry Experts
Monday to Friday from 9AM to 5PM EST