Punta Cana style rings bring the warm colors and relaxed spirit of the Dominican Republic to your jewelry collection. These sterling silver rings feature natural stones in tropical hues—ocean blues, sunset corals, and palm-green tones that recall Caribbean beaches. Our collection includes 36,647 rings priced from $6 to $6,302, each set in .925 sterling silver. Whether you prefer a subtle accent ring or a bold cocktail piece, this collection offers options across every price point with free shipping to US addresses.
| Estimated value: | $5,104.00 |
|---|---|
| Weight: | 20.30g |
| 8 -adjustable | |
| L- 1 1/8, W - 7/8, T- 1/2 inch | |
| Item Code: | 21-maj-26-14 |
| Estimated value: | $5,481.24 |
|---|---|
| Weight: | 14.80g |
| 7 - Adjustable | |
| L- 7/8, W - 7/8, T- 3/8 inch | |
| Item Code: | 14-maj-26-56 |
| Estimated value: | $5,184.42 |
|---|---|
| Weight: | 14.20g |
| 8 -adjustable | |
| L- 7/8, W - 3/4, T- 1/2 inch | |
| Item Code: | 14-maj-26-32 |
| Estimated value: | $2,904.00 |
|---|---|
| Weight: | 11.20g |
| 6 - Adjustable | |
| L- 7/8, W - 3/4, T- 3/8 inch | |
| Item Code: | 12-kwi-26-35 |
| Estimated value: | $2,469.00 |
|---|---|
| Weight: | 15.50g |
| 7 - Adjustable | |
| L- 1 1/4, W - 7/8, T- 1/2 inch | |
| Item Code: | 6-kwi-26-28 |
| Estimated value: | $4,515.24 |
|---|---|
| Weight: | 14.80g |
| 8 -adjustable | |
| L- 7/8, W - 3/4, T- 3/8 inch | |
| Item Code: | 25-mar-26-8 |
| Estimated value: | $3,784.42 |
|---|---|
| Weight: | 12.50g |
| 6 - Adjustable | |
| L- 7/8, W - 3/4, T- 1/2 inch | |
| Item Code: | 24-lut-26-7 |
| Estimated value: | $4,915.24 |
|---|---|
| Weight: | 15.80g |
| 7 - Adjustable | |
| L- 7/8, W - 3/4, T- 3/8 inch | |
| Item Code: | 23-lut-26-47 |
| Estimated value: | $3,810.88 |
|---|---|
| Weight: | 12.80g |
| 8 -adjustable | |
| L- 7/8, W - 3/4, T- 3/8 inch | |
| Item Code: | 23-lut-26-32 |
| Estimated value: | $4,384.42 |
|---|---|
| Weight: | 14.50g |
| 8 -adjustable | |
| L- 7/8, W - 3/4, T- 1/2 inch | |
| Item Code: | 23-lut-26-27 |
| Estimated value: | $3,999.66 |
|---|---|
| Weight: | 18.90g |
| 8 -adjustable | |
| L- 1 1/8, W - 3/4, T- 1/2 inch | |
| Item Code: | 6-lut-26-38 |
| Estimated value: | $3,799.66 |
|---|---|
| Weight: | 14.80g |
| 8 -adjustable | |
| L- 7/8, W - 3/4, T- 1/2 inch | |
| Item Code: | 6-lut-26-4 |
| Estimated value: | $3,999.66 |
|---|---|
| Weight: | 18.90g |
| 8 -adjustable | |
| L- 1 1/8, W - 3/4, T- 1/2 inch | |
| Item Code: | 26-sty-26-15 |
| Estimated value: | $4,317.04 |
|---|---|
| Weight: | 17.50g |
| 8 -adjustable | |
| L- 1 1/2, W - 7/8, T- 1/2 inch | |
| Item Code: | 26-sty-26-10 |
| Estimated value: | $2,459.66 |
|---|---|
| Weight: | 15.50g |
| 8 -adjustable | |
| L- 7/8, W - 3/4, T- 3/8 inch | |
| Item Code: | 14-sty-26-4 |
| Estimated value: | $2,399.66 |
|---|---|
| Weight: | 14.80g |
| 8 -adjustable | |
| L- 7/8, W - 3/4, T- 1/2 inch | |
| Item Code: | 4-sty-26-21 |
| Estimated value: | $3,517.04 |
|---|---|
| Weight: | 17.50g |
| 8 -adjustable | |
| L- 1 1/8, W - 1, T- 1/2 inch | |
| Item Code: | 1-sty-26-67 |
| Estimated value: | $3,199.66 |
|---|---|
| Weight: | 14.80g |
| 8 -adjustable | |
| L- 7/8, W - 3/4, T- 1/2 inch | |
| Item Code: | 4-gru-25-83 |
| Estimated value: | $2,291.96 |
|---|---|
| Weight: | 14.80g |
| 7 - Adjustable | |
| L- 1, W - 3/4, T- 1/2 inch | |
| Item Code: | 25-lis-25-60 |
| Estimated value: | $3,199.66 |
|---|---|
| Weight: | 14.80g |
| 8 -adjustable | |
| L- 1, W - 3/4, T- 3/8 inch | |
| Item Code: | 25-lis-25-33 |
| Estimated value: | $3,659.66 |
|---|---|
| Weight: | 15.50g |
| 8 -adjustable | |
| L- 1, W - 7/8, T- 3/8 inch | |
| Item Code: | 19-lis-25-36 |
| Estimated value: | $3,317.04 |
|---|---|
| Weight: | 17.50g |
| 8 -adjustable | |
| L- 7/8, W - 7/8, T- 1/2 inch | |
| Item Code: | 10-lis-25-11 |
| Estimated value: | $1,960.76 |
|---|---|
| Weight: | 14.50g |
| 7 - Adjustable | |
| L- 1, W - 5/8, T- 3/8 inch | |
| Item Code: | 30-paz-25-67 |
| Estimated value: | $1,873.82 |
|---|---|
| Weight: | 14.80g |
| 8 -adjustable | |
| L- 7/8, W - 5/8, T- 3/8 inch | |
| Item Code: | 19-paz-25-65 |
| Estimated value: | $2,003.20 |
|---|---|
| Weight: | 16.80g |
| 7 - Adjustable | |
| L- 1 1/4, W - 7/8, T- 3/8 inch | |
| Item Code: | 18-paz-25-11 |
| Estimated value: | $2,360.76 |
|---|---|
| Weight: | 17.50g |
| 7 - Adjustable | |
| L- 1 1/2, W - 7/8, T- 3/8 inch | |
| Item Code: | 3-paz-25-23 |
| Estimated value: | $2,560.76 |
|---|---|
| Weight: | 20.90g |
| 8 -adjustable | |
| L- 1 1/8, W - 1, T- 3/8 inch | |
| Item Code: | 3-paz-25-2 |
| Estimated value: | $2,403.20 |
|---|---|
| Weight: | 14.50g |
| 8 -adjustable | |
| L- 1, W - 5/8 T- 3/8 inch | |
| Item Code: | 19-wrz-25-20 |
| Estimated value: | $2,343.20 |
|---|---|
| Weight: | 15.20g |
| 8 -adjustable | |
| L- 1, W - 3/4, T- 1/2 inch | |
| Item Code: | 19-sie-25-53 |
| Estimated value: | $2,003.20 |
|---|---|
| Weight: | 11.50g |
| 8 -adjustable | |
| L- 3/4, W - 5/8, T- 3/8 inch | |
| Item Code: | 18-wrz-25-73 |
| Estimated value: | $1,970.40 |
|---|---|
| Weight: | 22.20g |
| 7 - Adjustable | |
| L- 1 1/4, W - 7/8, T- 1/2 inch | |
| Item Code: | 16-WRZ-25-31 |
| Estimated value: | $1,803.20 |
|---|---|
| Weight: | 18.20g |
| 7 - Adjustable | |
| L- 1 3/8, W - 1, T- 5/8 inch | |
| Item Code: | 22-sie-25-38 |
| Estimated value: | $1,770.40 |
|---|---|
| Weight: | 18.20g |
| 7 - Adjustable | |
| L- 1, W - 3/4, T- 1/2 inch | |
| Item Code: | 21-sie-25-41 |
| Estimated value: | $1,943.20 |
|---|---|
| Weight: | 15.20g |
| 8 -adjustable | |
| L- 1 3/8, W - 3/4, T- 1/2 inch | |
| Item Code: | 21-sie-25-10 |
| Estimated value: | $1,683.20 |
|---|---|
| Weight: | 14.80g |
| 7 - Adjustable | |
| L- 1 1/4, W - 1/2, T- 3/8 inch | |
| Item Code: | 8-sie-25-34 |
| Estimated value: | $1,403.20 |
|---|---|
| Weight: | 18.20g |
| 8-Adjustable | |
| L- 1 1/8, W - 5/8, T- 3/8 inch | |
| Item Code: | 27-lip-25-52 |
| Estimated value: | $1,983.20 |
|---|---|
| Weight: | 19.80g |
| 7 - Adjustable | |
| L- 1 1/2, W - 1/2, T- 1/2 inch | |
| Item Code: | 22-lip-25-8 |
| Estimated value: | $1,383.20 |
|---|---|
| Weight: | 18.20g |
| 7 - Adjustable | |
| L- 1, W - 5/8, T- 3/8 inch | |
| Item Code: | 28-cze-25-9 |
Talk to Our Jewelry Experts
Monday to Friday from 9AM to 5PM EST
Punta Cana style refers to designs inspired by Caribbean color palettes and coastal aesthetics. These pieces often feature blue, green, and warm-toned natural stones set in silver with organic or flowing lines.
Yes. All rings contain natural stones as specified in each product listing. SilverRush Style has sold genuine stone jewelry since 2005.
We offer free standard shipping on all US orders. International shipping rates are calculated at checkout.