8 adjustable size rings solve the fit problem that standard bands cannot. Our collection of 36,629 open band designs in .925 sterling silver lets you fine-tune the fit as your fingers change throughout the day. Temperature shifts, humidity, and activity level all affect finger size. These rings adapt. Prices range from $6 to $6,302, with settings that hold real natural stones. Each piece ships free within the US from our warehouse, backed by the sourcing standards we have maintained since 2005.
| Estimated value: | $5,609.10 |
|---|---|
| Weight: | 20.20g |
| 8 -adjustable | |
| L - 1 1/2, W - 7/8, T - 3/8 inch | |
| Item Code: | 16-maj-26-36 |
| Estimated value: | $6,017.40 |
|---|---|
| Weight: | 11.20g |
| 8 -adjustable | |
| L- 5/8, W - 1/2, T- 3/8 inch | |
| Item Code: | 16-maj-26-31 |
| Estimated value: | $3,802.48 |
|---|---|
| Weight: | 14.50g |
| 8 -adjustable | |
| L - 17/8, W - 3/4, T - 3/8 inch | |
| Item Code: | 14-maj-26-64 |
| Estimated value: | $4,640.22 |
|---|---|
| Weight: | 18.50g |
| 8 -adjustable | |
| L- 1 1/4, W - 7/8, T- 3/8 inch | |
| Item Code: | 14-maj-26-58 |
| Estimated value: | $3,365.36 |
|---|---|
| Weight: | 12.50g |
| 8 -adjustable | |
| L- 7/8, W- 3/4, T- 3/4 inch | |
| Item Code: | 14-maj-26-55 |
| Estimated value: | $3,804.70 |
|---|---|
| Weight: | 12.90g |
| 8 -adjustable | |
| L - 1 3/8, W - 5/8, T - 3/8 inch | |
| Item Code: | 14-maj-26-54 |
| Estimated value: | $4,903.14 |
|---|---|
| Weight: | 14.50g |
| 8 -adjustable | |
| L- 1 1/4, W- 1, T- 1/4 inch | |
| Item Code: | 14-maj-26-52 |
| Estimated value: | $6,450.36 |
|---|---|
| Weight: | 12.50g |
| 8 -adjustable | |
| L - 3/4, W - 5/8, T - 1/2 inch | |
| Item Code: | 14-maj-26-41 |
| Estimated value: | $4,024.00 |
|---|---|
| Weight: | 18.50g |
| 8 -adjustable | |
| L- 1 1/4, W - 7/8, T- 3/8 inch | |
| Item Code: | 14-maj-26-37 |
| Estimated value: | $3,956.34 |
|---|---|
| Weight: | 14.90g |
| 8 -adjustable | |
| L - 7/8, W - 3/4, T - 3/8 inch | |
| Item Code: | 14-maj-26-36 |
| Estimated value: | $5,184.42 |
|---|---|
| Weight: | 14.20g |
| 8 -adjustable | |
| L- 7/8, W - 3/4, T- 1/2 inch | |
| Item Code: | 14-maj-26-32 |
| Estimated value: | $4,927.20 |
|---|---|
| Weight: | 4.80g |
| 8 -adjustable | |
| L - 3/8, W - 1/2, T - 1/4 inch | |
| Item Code: | 10-maj-26-57 |
| Estimated value: | $3,180.64 |
|---|---|
| Weight: | 17.80g |
| 8 -adjustable | |
| L- 1 1/4, W- 1 1/8, T- 1/4 inch | |
| Item Code: | 10-maj-26-24 |
| Estimated value: | $5,327.20 |
|---|---|
| Weight: | 4.80g |
| 8 -adjustable | |
| L- 1/2 inch | |
| Item Code: | 8-maj-26-19 |
| Estimated value: | $3,405.56 |
|---|---|
| Weight: | 6.50g |
| 8 -adjustable | |
| L- 1/2, W - 3/8, T- 1/4 inch | |
| Item Code: | 5-maj-26-57 |
| Estimated value: | $3,218.80 |
|---|---|
| Weight: | 12.50g |
| 8 -adjustable | |
| L- 1, W - 7/8, T- 3/8 inch | |
| Item Code: | 27-kwi-26-25 |
| Estimated value: | $2,420.22 |
|---|---|
| Weight: | 18.50g |
| 8 -adjustable | |
| L- 1 1/4, W - 3/4, T- 3/8 inch | |
| Item Code: | 2-maj-26-5 |
| Estimated value: | $6,055.88 |
|---|---|
| Weight: | 10.80g |
| 8 -adjustable | |
| L - 1 1/8, W - 7/8, T - 1/2 inch | |
| Item Code: | 22-kwi-26-19 |
| Estimated value: | $3,805.56 |
|---|---|
| Weight: | 6.50g |
| 8 -adjustable | |
| L- 1/2, W - 3/8, T- 1/4 inch | |
| Item Code: | 11-kwi-26-38 |
| Estimated value: | $3,805.56 |
|---|---|
| Weight: | 6.50g |
| 8 -adjustable | |
| L- 1/2, W - 3/8, T- 1/4 inch | |
| Item Code: | 16-kwi-26-3 |
| Estimated value: | $3,496.14 |
|---|---|
| Weight: | 6.80g |
| 8 -adjustable | |
| L- 1/2, W - 3/8, T- 1/4 inch | |
| Item Code: | 15-kwi-26-1 |
| Estimated value: | $2,136.16 |
|---|---|
| Weight: | 12.20g |
| 8 -adjustable | |
| L - 7/8, w - 3/4, T - 3/8 inch | |
| Item Code: | 12-kwi-26-16 |
| Estimated value: | $2,683.88 |
|---|---|
| Weight: | 12.90g |
| 8 -adjustable | |
| L- 7/8, W - 1, T- 3/8 inch | |
| Item Code: | 9-kwi-26-51 |
| Estimated value: | $1,913.00 |
|---|---|
| Weight: | 9.80g |
| 8 -adjustable | |
| L- 7/8, W- 3/4, T- 1/4 inch | |
| Item Code: | 6-kwi-26-52 |
| Estimated value: | $5,131.34 |
|---|---|
| Weight: | 10.20g |
| 8 -adjustable | |
| L - 1 3/8, W - 1 1/2, T - 3/16 inch | |
| Item Code: | 6-kwi-26-31 |
| Estimated value: | $4,515.24 |
|---|---|
| Weight: | 14.80g |
| 8 -adjustable | |
| L- 7/8, W - 3/4, T- 3/8 inch | |
| Item Code: | 25-mar-26-8 |
| Estimated value: | $4,931.34 |
|---|---|
| Weight: | 9.80g |
| 8 -adjustable | |
| L - 1 1/8, W - 1 1/2, T - 3/16 inch | |
| Item Code: | 22-mar-26-16 |
| Estimated value: | $2,605.56 |
|---|---|
| Weight: | 6.50g |
| 8 -adjustable | |
| L- 1/2, W - 3/8, T- 1/4 inch | |
| Item Code: | 11-mar-26-34 |
| Estimated value: | $2,366.94 |
|---|---|
| Weight: | 12.50g |
| 8 -adjustable | |
| L - 1 1/8, w - 7/8, T - 3/16 inch | |
| Item Code: | 8-mar-26-7 |
| Estimated value: | $3,731.34 |
|---|---|
| Weight: | 7.20g |
| 8 -adjustable | |
| L - 1, W - 1 1/8, T - 3/16 inch | |
| Item Code: | 25-lut-26-22 |
| Estimated value: | $3,765.36 |
|---|---|
| Weight: | 22.30g |
| 8 -adjustable | |
| L- 1 3/8, W- 7/8, T- 3/4 inch | |
| Item Code: | 23-lut-26-45 |
| Estimated value: | $2,574.28 |
|---|---|
| Weight: | 18.50g |
| 8 -adjustable | |
| L - 1 3/8, W - 1, T - 1/2 inch | |
| Item Code: | 23-lut-26-35 |
| Estimated value: | $3,810.88 |
|---|---|
| Weight: | 12.80g |
| 8 -adjustable | |
| L- 7/8, W - 3/4, T- 3/8 inch | |
| Item Code: | 23-lut-26-32 |
| Estimated value: | $3,738.80 |
|---|---|
| Weight: | 15.90g |
| 8 -adjustable | |
| L- 1 1/8, W - 3/4, T - 1/2 inch | |
| Item Code: | 23-lut-26-29 |
| Estimated value: | $5,936.56 |
|---|---|
| Weight: | 20.20g |
| 8 -adjustable | |
| L - 1, W - 7/8, T - 1/2 inch | |
| Item Code: | 23-lut-26-28 |
| Estimated value: | $4,384.42 |
|---|---|
| Weight: | 14.50g |
| 8 -adjustable | |
| L- 7/8, W - 3/4, T- 1/2 inch | |
| Item Code: | 23-lut-26-27 |
| Estimated value: | $2,503.14 |
|---|---|
| Weight: | 14.50g |
| 8 -adjustable | |
| L- 1 1/4, W- 7/8, T- 1/4 inch | |
| Item Code: | 23-lut-26-24 |
| Estimated value: | $3,166.24 |
|---|---|
| Weight: | 8.90g |
| 8 -adjustable | |
| L- 7/8, W - 3/4, T- 3/8 inch | |
| Item Code: | 23-lut-26-14 |
| Estimated value: | $3,104.70 |
|---|---|
| Weight: | 14.50g |
| 8 -adjustable | |
| L - 7/8, W - 5/8, T - 3/8 inch | |
| Item Code: | 21-lut-26-64 |
| Estimated value: | $2,415.82 |
|---|---|
| Weight: | 7.20g |
| 8 -adjustable | |
| L - 5/8, W - 1/4, T - 1/4 inch | |
| Item Code: | 21-lut-26-43 |
| Estimated value: | $6,055.88 |
|---|---|
| Weight: | 10.80g |
| 8 -adjustable | |
| L - 1 1/8, W - 7/8, T - 1/2 inch | |
| Item Code: | 20-lut-26-3 |
| Estimated value: | $4,131.34 |
|---|---|
| Weight: | 7.20g |
| 8 -adjustable | |
| L - 1, W - 1 1/8, T - 3/16 inch | |
| Item Code: | 18-lut-26-7 |
| Estimated value: | $2,602.18 |
|---|---|
| Weight: | 6.50g |
| 8 -adjustable | |
| L- 3/8, W - 3/8, T- 1/4 inch | |
| Item Code: | 16-lut-26-45 |
| Estimated value: | $2,366.94 |
|---|---|
| Weight: | 12.50g |
| 8 -adjustable | |
| L - 1 1/8, w - 7/8, T - 3/16 inch | |
| Item Code: | 16-lut-26-43 |
| Estimated value: | $4,461.90 |
|---|---|
| Weight: | 14.90g |
| 8 -adjustable | |
| L- 7/8, W - 3/4, T- 3/8 inch | |
| Item Code: | 16-lut-26-40 |
| Estimated value: | $2,913.04 |
|---|---|
| Weight: | 4.90g |
| 8 -adjustable | |
| L - 3/8, w - 3/8, T - 3/8 inch | |
| Item Code: | 12-lut-26-55 |
| Estimated value: | $6,916.56 |
|---|---|
| Weight: | 8.50g |
| 8 -adjustable | |
| L- 1 1/4, W - 7/8, T- 3/16 inch | |
| Item Code: | 12-lut-26-40 |
| Estimated value: | $7,633.46 |
|---|---|
| Weight: | 19.80g |
| 8 -adjustable | |
| L- 7/8, W - 1 1/8, T- 3/4 inch | |
| Item Code: | 12-lut-26-32 |
| Estimated value: | $3,999.66 |
|---|---|
| Weight: | 18.90g |
| 8 -adjustable | |
| L- 1 1/8, W - 3/4, T- 1/2 inch | |
| Item Code: | 6-lut-26-38 |
| Estimated value: | $3,771.12 |
|---|---|
| Weight: | 8.50g |
| 8 -adjustable | |
| L - 5/8, W - 1 1/2, T - 3/16 inch | |
| Item Code: | 6-lut-26-32 |
| Estimated value: | $3,799.66 |
|---|---|
| Weight: | 14.80g |
| 8 -adjustable | |
| L- 7/8, W - 3/4, T- 1/2 inch | |
| Item Code: | 6-lut-26-4 |
| Estimated value: | $2,020.40 |
|---|---|
| Weight: | 5.90g |
| 8 -adjustable | |
| L - 5/8, W - 7/8, T - 3/16 inch | |
| Item Code: | 2-lut-26-70 |
| Estimated value: | $2,617.40 |
|---|---|
| Weight: | 22.20g |
| 8 -adjustable | |
| L- 1 1/4, W - 1, T- 3/8 inch | |
| Item Code: | 2-lut-26-51 |
| Estimated value: | $2,010.48 |
|---|---|
| Weight: | 8.90g |
| 8 -adjustable | |
| L- 7/8, W- 1/2, T- 1/2 inch | |
| Item Code: | 28-sty-26-72 |
| Estimated value: | $2,291.10 |
|---|---|
| Weight: | 14.80g |
| 8 -adjustable | |
| L - 1 1/4, W - 1, T - 3/8 inch | |
| Item Code: | 28-sty-26-34 |
| Estimated value: | $2,664.16 |
|---|---|
| Weight: | 15.90g |
| 8 -adjustable | |
| L - 1 1/4, W - 7/8, T - 3/8 inch | |
| Item Code: | 26-sty-26-24 |
| Estimated value: | $2,830.40 |
|---|---|
| Weight: | 25.20g |
| 8 -adjustable | |
| L- 1 3/8, W- 1, T- 3/8 inch | |
| Item Code: | 26-sty-26-23 |
| Estimated value: | $2,657.40 |
|---|---|
| Weight: | 22.20g |
| 8 -adjustable | |
| L- 1 1/4, W - 1, T- 3/8 inch | |
| Item Code: | 26-sty-26-19 |
| Estimated value: | $3,999.66 |
|---|---|
| Weight: | 18.90g |
| 8 -adjustable | |
| L- 1 1/8, W - 3/4, T- 1/2 inch | |
| Item Code: | 26-sty-26-15 |
| Estimated value: | $2,449.76 |
|---|---|
| Weight: | 12.80g |
| 8 -adjustable | |
| L- 1 1/8, W- 5/8, T- 5/8 inch | |
| Item Code: | 26-sty-26-14 |
Talk to Our Jewelry Experts
Monday to Friday from 9AM to 5PM EST
Apply gentle pressure to the open ends of the band to widen or narrow the gap. Sterling silver holds its new shape without requiring tools or professional resizing.
Most size 8 adjustable rings flex to fit sizes 7 through 9, depending on the band width and design. Thinner bands offer more flexibility than wider shanks.
Yes. Sterling silver at .925 purity resists bending fatigue and maintains structural integrity through repeated adjustments when handled with reasonable care.