7 adjustable size rings solve the most common problem in online jewelry shopping: getting the fit right. Our collection of 36,629 sterling silver rings features bands that flex to accommodate size 7 and neighboring sizes. Each ring holds a natural gemstone set in .925 sterling silver. Prices range from $6 to $6,302, covering simple everyday bands to collector pieces with rare stones. All orders ship free within the US.
| Estimated value: | $3,204.78 |
|---|---|
| Weight: | 15.20g |
| 7 - Adjustable | |
| L - 1, W - 3/4, T - 3/8 inch | |
| Item Code: | 16-maj-26-33 |
| Estimated value: | $17,981.40 |
|---|---|
| Weight: | 10.80g |
| 7 - Adjustable | |
| L - 1, W - 1, T - 5/8 inch | |
| Item Code: | 15-maj-26-24 |
| Estimated value: | $2,971.34 |
|---|---|
| Weight: | 6.80g |
| 7 - Adjustable | |
| L - 7/8, W - 7/8, T - 3/16 inch | |
| Item Code: | 15-maj-26-9 |
| Estimated value: | $3,984.96 |
|---|---|
| Weight: | 14.50g |
| 7 - Adjustable | |
| L - 1 3/8 inch | |
| Item Code: | 15-maj-26-3 |
| Estimated value: | $3,703.14 |
|---|---|
| Weight: | 14.80g |
| 7 - Adjustable | |
| L- 1 1/4, W- 1, T- 1/4 inch | |
| Item Code: | 14-maj-26-62 |
| Estimated value: | $4,631.02 |
|---|---|
| Weight: | 14.20g |
| 7 - Adjustable | |
| L- 1 1/8, W- 5/8, T- 3/8 inch | |
| Item Code: | 14-maj-26-61 |
| Estimated value: | $5,903.30 |
|---|---|
| Weight: | 16.80g |
| 7 - Adjustable | |
| L- 1 1/8, W - 7/8, T- 3/4 inch | |
| Item Code: | 14-maj-26-57 |
| Estimated value: | $5,481.24 |
|---|---|
| Weight: | 14.80g |
| 7 - Adjustable | |
| L- 7/8, W - 7/8, T- 3/8 inch | |
| Item Code: | 14-maj-26-56 |
| Estimated value: | $3,883.34 |
|---|---|
| Weight: | 12.80g |
| 7 - Adjustable | |
| L- 7/8, W - 7/8, T- 3/8 inch | |
| Item Code: | 14-maj-26-51 |
| Estimated value: | $3,751.92 |
|---|---|
| Weight: | 11.20g |
| 7 - Adjustable | |
| L - 1, W - 3/4, T - 3/8 inch | |
| Item Code: | 14-maj-26-40 |
| Estimated value: | $4,091.82 |
|---|---|
| Weight: | 17.80g |
| 7 - Adjustable | |
| L- 1 3/8, W- 1, T- 3/8 inch | |
| Item Code: | 14-maj-26-34 |
| Estimated value: | $3,181.74 |
|---|---|
| Weight: | 15.90g |
| 7 - Adjustable | |
| L- 5/8, W - 5/8, T- 3/8 inch | |
| Item Code: | 8-maj-26-15 |
| Estimated value: | $9,994.52 |
|---|---|
| Weight: | 14.50g |
| 7 - Adjustable | |
| L- 7/8, W - 3/4, T- 3/8 inch | |
| Item Code: | 7-maj-26-21 |
| Estimated value: | $5,779.34 |
|---|---|
| Weight: | 7.80g |
| 7 - Adjustable | |
| L - 1 3/8, W - 1 1/2, T - 3/16 inch | |
| Item Code: | 7-maj-26-14 |
| Estimated value: | $9,609.40 |
|---|---|
| Weight: | 15.90g |
| 7 - Adjustable | |
| L- 1 1/4, W - 1, T- 5/8 inch | |
| Item Code: | 5-maj-26-12 |
| Estimated value: | $5,295.06 |
|---|---|
| Weight: | 11.20g |
| 7 - Adjustable | |
| L - 3/4, W - 1/2, T - 1/2 inch | |
| Item Code: | 27-kwi-26-27 |
| Estimated value: | $2,981.74 |
|---|---|
| Weight: | 15.90g |
| 7 - Adjustable | |
| L- 7/8, W - 7/8, T- 3/8 inch | |
| Item Code: | 2-maj-26-15 |
| Estimated value: | $2,780.70 |
|---|---|
| Weight: | 5.90g |
| 7 - Adjustable | |
| L - 5/8 inch | |
| Item Code: | 1-maj-26-12 |
| Estimated value: | $6,371.34 |
|---|---|
| Weight: | 6.80g |
| 7 - Adjustable | |
| L - 1, W - 1, T - 3/16 inch | |
| Item Code: | 30-kwi-26-34 |
| Estimated value: | $6,342.78 |
|---|---|
| Weight: | 18.90g |
| 7 - Adjustable | |
| L - 1 5/8, W - 1 1/4, T - 3/8 inch | |
| Item Code: | 27-kwi-26-12 |
| Estimated value: | $3,611.34 |
|---|---|
| Weight: | 6.80g |
| 7 - Adjustable | |
| L - 7/8, W - 5/8, T - 5/8 inch | |
| Item Code: | 27-kwi-26-9 |
| Estimated value: | $5,097.22 |
|---|---|
| Weight: | 11.80g |
| 7 - Adjustable | |
| L- 7/8, W - 3/4, T- 1/4 inch | |
| Item Code: | 24-kwi-26-45 |
| Estimated value: | $3,411.34 |
|---|---|
| Weight: | 7.90g |
| 7 - Adjustable | |
| L - 7/8, W - 3/4, T - 1/2 inch | |
| Item Code: | 24-kwi-26-11 |
| Estimated value: | $4,409.40 |
|---|---|
| Weight: | 10.20g |
| 7 - Adjustable | |
| L- 1, W - 1 1/8, T- 3/16 inch | |
| Item Code: | 20-kwi-26-28 |
| Estimated value: | $5,195.06 |
|---|---|
| Weight: | 12.80g |
| 7 - Adjustable | |
| L - 7/8, W - 5/8, T - 3/8 inch | |
| Item Code: | 12-kwi-26-64 |
| Estimated value: | $3,896.50 |
|---|---|
| Weight: | 18.90g |
| 7 - Adjustable | |
| L- 1 1/8, W- 1 1/8, T- 5/8 inch | |
| Item Code: | 12-kwi-26-61 |
| Estimated value: | $3,009.40 |
|---|---|
| Weight: | 9.80g |
| 7 - Adjustable | |
| L- 1, W - 7/8, T- 5/8 inch | |
| Item Code: | 11-kwi-26-51 |
| Estimated value: | $6,411.34 |
|---|---|
| Weight: | 10.20g |
| 7 - Adjustable | |
| L - 1, W - 3/4, T - 1/4 inch | |
| Item Code: | 16-kwi-26-23 |
| Estimated value: | $2,883.34 |
|---|---|
| Weight: | 12.80g |
| 7 - Adjustable | |
| L- 3/4, W - 5/8, T- 1/2 inch | |
| Item Code: | 23-mar-26-19 |
| Estimated value: | $2,469.00 |
|---|---|
| Weight: | 15.50g |
| 7 - Adjustable | |
| L- 1 1/4, W - 7/8, T- 1/2 inch | |
| Item Code: | 6-kwi-26-28 |
| Estimated value: | $2,483.34 |
|---|---|
| Weight: | 12.80g |
| 7 - Adjustable | |
| L- 3/4, W - 5/8, T- 1/2 inch | |
| Item Code: | 23-mar-26-19 |
| Estimated value: | $4,987.40 |
|---|---|
| Weight: | 7.90g |
| 7 - Adjustable | |
| L- 1 1/4, W - 1, T- 1/4 inch | |
| Item Code: | 9-wrz-25-22 |
| Estimated value: | $2,543.22 |
|---|---|
| Weight: | 12.80g |
| 7 - Adjustable | |
| L- 3/4, W - 5/8, T- 1/2 inch | |
| Item Code: | 15-mar-26-74 |
| Estimated value: | $4,038.98 |
|---|---|
| Weight: | 10.20g |
| 7 - Adjustable | |
| L- 7/8, W - 5/8, T- 1/2 inch | |
| Item Code: | 17-mar-26-10 |
| Estimated value: | $3,943.22 |
|---|---|
| Weight: | 18.90g |
| 7 - Adjustable | |
| L- 1 1/4, W - 1, T- 1/2 inch | |
| Item Code: | 16-mar-26-24 |
| Estimated value: | $5,482.48 |
|---|---|
| Weight: | 12.25g |
| 7 - Adjustable | |
| L - 1, W - 5/8, T - 3/8 inch | |
| Item Code: | 8-mar-26-18 |
| Estimated value: | $6,110.26 |
|---|---|
| Weight: | 12.50g |
| 7 - Adjustable | |
| L - 7/8, W - 5/8, T - 3/8 inch | |
| Item Code: | 1-mar-26-40 |
| Estimated value: | $1,619.66 |
|---|---|
| Weight: | 4.50g |
| 7 - Adjustable | |
| L - 3/4 inch | |
| Item Code: | 27-lut-26-37 |
| Estimated value: | $3,583.08 |
|---|---|
| Weight: | 14.80g |
| 7 - Adjustable | |
| L- 1, W - 3/4, T- 1/2 inch | |
| Item Code: | 24-lut-26-4 |
| Estimated value: | $5,936.56 |
|---|---|
| Weight: | 20.80g |
| 7 - Adjustable | |
| L - 1, W - 7/8, T - 1/2 inch | |
| Item Code: | 23-lut-26-51 |
| Estimated value: | $4,915.24 |
|---|---|
| Weight: | 15.80g |
| 7 - Adjustable | |
| L- 7/8, W - 3/4, T- 3/8 inch | |
| Item Code: | 23-lut-26-47 |
| Estimated value: | $2,443.46 |
|---|---|
| Weight: | 12.90g |
| 7 - Adjustable | |
| L- 1 1/8, W- 1, T- 3/8 inch | |
| Item Code: | 23-lut-26-43 |
| Estimated value: | $2,703.98 |
|---|---|
| Weight: | 18.90g |
| 7 - Adjustable | |
| L- 1 1/4, W - 1 1/8, T- 3/8 inch | |
| Item Code: | 23-lut-26-42 |
| Estimated value: | $3,389.18 |
|---|---|
| Weight: | 18.50g |
| 7 - Adjustable | |
| L - 1 1/4, W - 7/8, T - 3/8 inch | |
| Item Code: | 18-lut-26-54 |
| Estimated value: | $4,028.46 |
|---|---|
| Weight: | 7.50g |
| 7 - Adjustable | |
| L - 5/8, W - 7/8, T - 3/16 inch | |
| Item Code: | 18-lut-26-46 |
| Estimated value: | $5,670.26 |
|---|---|
| Weight: | 14.50g |
| 7 - Adjustable | |
| L - 1, W - 5/8, T - 5/8 inch | |
| Item Code: | 16-lut-26-73 |
| Estimated value: | $2,009.40 |
|---|---|
| Weight: | 10.20g |
| 7 - Adjustable | |
| L- 7/8, W - 7/8, T- 5/8 inch | |
| Item Code: | 16-lut-26-72 |
| Estimated value: | $2,282.48 |
|---|---|
| Weight: | 4.90g |
| 7 - Adjustable | |
| L - 3/4, W - 5/8, T - 3/8 inch | |
| Item Code: | 14-lut-26-44 |
| Estimated value: | $2,777.34 |
|---|---|
| Weight: | 15.20g |
| 7 - Adjustable | |
| L - 1 1/4, W - 1, T - 3/8 inch | |
| Item Code: | 12-lut-26-53 |
| Estimated value: | $4,914.00 |
|---|---|
| Weight: | 15.50g |
| 7 - Adjustable | |
| L - 1 1/8, W - 7/8, T - 5/8 inch | |
| Item Code: | 9-lut-26-63 |
| Estimated value: | $3,077.40 |
|---|---|
| Weight: | 25.80g |
| 7 - Adjustable | |
| L- 1 5/8, W- 7/8, T- 3/8 inch | |
| Item Code: | 9-lut-26-23 |
| Estimated value: | $4,493.56 |
|---|---|
| Weight: | 10.80g |
| 7 - Adjustable | |
| L - 1 1/2, W - 5/8, T - 3/8 inch | |
| Item Code: | 6-lut-26-30 |
| Estimated value: | $2,590.50 |
|---|---|
| Weight: | 18.90g |
| 7 - Adjustable | |
| L - 1 1/4, W - 3/4, T - 3/8 inch | |
| Item Code: | 6-lut-26-15 |
| Estimated value: | $6,893.56 |
|---|---|
| Weight: | 14.80g |
| 7 - Adjustable | |
| L - 1 1/4, W - 1, T - 3/8 inch | |
| Item Code: | 6-lut-26-9 |
| Estimated value: | $1,901.76 |
|---|---|
| Weight: | 8.50g |
| 7 - Adjustable | |
| L - 3/4, W - 5/8, T - 3/8 inch | |
| Item Code: | 5-lut-26-47 |
| Estimated value: | $2,283.46 |
|---|---|
| Weight: | 11.85g |
| 7 - Adjustable | |
| L- 1 1/8, W- 1 1/8, T- 3/8 inch | |
| Item Code: | 5-lut-26-15 |
| Estimated value: | $2,417.36 |
|---|---|
| Weight: | 14.80g |
| 7 - Adjustable | |
| L- 1 1/4, W - 7/8, T- 3/8 inch | |
| Item Code: | 2-lut-26-55 |
| Estimated value: | $4,255.30 |
|---|---|
| Weight: | 9.80g |
| 7 - Adjustable | |
| L- 3/4, W - 5/8, T- 1/2 inch | |
| Item Code: | 2-lut-26-15 |
| Estimated value: | $3,105.34 |
|---|---|
| Weight: | 15.20g |
| 7 - Adjustable | |
| L - 1 1/4, W - 1, T - 3/8 inch | |
| Item Code: | 31-sty-26-47 |
| Estimated value: | $2,617.36 |
|---|---|
| Weight: | 12.20g |
| 7 - Adjustable | |
| L- 1, W - 3/4, T- 1/2 inch | |
| Item Code: | 31-sty-26-36 |
Talk to Our Jewelry Experts
Monday to Friday from 9AM to 5PM EST
Most adjustable rings based on size 7 fit fingers ranging from size 6 to size 8, depending on the band design. Split shank and bypass styles offer more flexibility than fixed-base adjustable bands.
Sterling silver adjustable rings wear well for daily use when sized correctly. The metal develops a natural patina over time and can be polished to restore shine.